Spotkanie Rady w sprawie RPO

Informacja ze spotkania Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, strony pozarządowej wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, przedstawicieli sektora pozarządowego w Komitecie Monitorującym RPO, Olsztyn, 25.03.2015

Spotkanie prowadził Marek Borowski, przewodniczący Rady. Gościem był Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. W spotkaniu uczestniczyło 25 osób, w tym kilku przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.
Spotkanie miało na celu ustalenie działań sektora pozarządowego w zakresie realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020, kwestii wkładów własnych do projektów EFS, oraz prezentacji przedstawicieli sektora do KM RPO i ustalenie ich współpracy z ROPWWM. 
Monitoring realizacji RPO
Piotr Frączak przedstawił ogólnopolskie działania w zakresie monitoringu wydatkowania środków z RPO 2014-2020. W tym celu w każdym województwie wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za monitoring. W województwie warmińsko-mazurskim jest to Beata Wachniewska-Mazurek (Stowarzyszenie ESWIP). W dyskusji ustalono, że należy powołać w ramach Komitetu Monitorującego RPO Grupę Roboczą ds. Partnerstwa, skupiającą przedstawicieli partnerów społecznych. Należy zadbać, aby Grupa mogła otrzymać z Pomocy Technicznej możliwość zlecania ekspertyz, obsługi sekretariatu Grupy. 
Wkłady własne do EFS 14-20
Kwestię wkładów własnych przedstawił Arkadiusz Jachimowicz. Przedstawił dotychczasowe działania Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.  Stwierdził, że sprawa wkładów własnych wygląda tak, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rekomenduje ten wkład Urzędom Marszałkowskim, ale w kontraktach terytorialnych (umowa pomiędzy województwem a rządem na realizację m.in. RPO) bezwzględnie określa ten wkład na 5 % (tzn. pokrywa z budżetu państwa tylko 10 % z wymaganych 15% wkładu własnego). Do dziś podpisanych zostało 7 kontraktów z 7 województwami  i tam wkład własny w wys. 5 % jest  określony, co oznacza, że kolejne kontrakty, które są obecnie w "negocjacjach", będą zawierały to samo.
Przedstawiciel Departamentu Polityki Regionalnej UM stwierdził, że kontrakt dla naszego województwa  jest jeszcze negocjowany, ale nie spodziewa się możliwości zmiany w tym zakresie.
Oczywiście Urzędy Marszałkowskie mogą pokryć wkład własny z własnych środków, co jest mało prawdopodobne ze względu na stan finansowy. Należy rozeznać możliwości elastycznego zarządzania wkładem własnym w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetów lub w regulaminach konkursów.
ROPWWM zwróci się z wnioskiem do UM o to, aby do grup roboczych opracowujących poszczególne Osie Priorytetowe wprowadzić przedstawicieli sektora, a także żeby w poszczególnych Osiach - zwłaszcza tych wrażliwych - rezygnować czy zmniejszać wkłady własne.