Laureaci barw wolontariatu

Świat upadnie, jeśli człowiek nie dostrzeże potrzeb drugiego człowieka - to jedno z zawołań, jakie towarzyszyło Wojewódzkiej Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu zorganizowanej 11 grudnia w Olsztynie.

Grupę organizatorów debaty o wolontariacie tworzyli: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Olsztyńskie Centrum Wolontariatu „Spinacz", Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz sieć „Wolontariat Warmii i Mazur".
Spotkanie otworzyła Joanna Glezman, pełnomocnik Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, a konferencję o roli wolontariatu otworzyła Jolanta Szulc, wicemarszałek Województwa. Poprzedziła ją jednak uroczystość wręczania nagród „Barwy Wolontariatu" wyjątkowym w tym roku wolontariuszom. Przedstawiciele różnych środowisk i instytucji nominowali wiele osób, a do honorowych nagród wybrano dziesięć. W tej złotej dziesiątce są: Jerzyka Ciesielska, emerytka z Elbląga, Grupa Wolontariusza z Olsztyna, Paweł Kapinos, ratownik z Ostródy, Rodzina Makowskich (Małgorzata, Zuzanna, Zbigniew) z Elbląga, Sandra Szewczyk, gimnazjalistka z Elbląga, Grupa Wolontariuszy ze Wspólnoty Wiara i Światło w Ostródzie, Magdalena Jura, licealistka z Elbląga, Emilia Wacewicz, uczennica z Elbląga, Andrzej Murzicz, rolnik spod Elbląga, Maria Tomułowicz, radca prawy z Olsztyna.
O wolontariacie mówiono, że jest zapewne tak stary, jak sama ludzkość. Zasadniczym pojęciem związanym z wolontariatem jest motywacja. Najczęstsza motywacja to chęć zrobienia czegoś dobrego na rzecz drugiego człowieka.
Podczas debaty prowadzonej przez dziennikarza Marka Jarmołowicza, można było usłyszeć wiele optymistycznych, ale też i gorzkich stwierdzeń. Bo na przykład - dlaczego w Polsce wolontariat słabnie? Bo nie ma w mediach promocji ogólnie pojętej idei dobra. Poza tym wolontariat kosztuje - są to koszty dojazdu, herbaty, a niekiedy i czegoś choćby drobnego do jedzenia. Bo żeby pomagać innym, trzeba mieć nie tylko przekonanie o sensie pomagania, ale też i siły do realizacji zadań. Rośnie zatem potrzeba do budowania klimatu wokół wolontariatu, podparta dobrą organizacją akcji, którą wiele osób chętnie podejmie.
Wolontariat w Polsce jest obecnie trzy razy mniejszy niż w Hiszpanii i pięć razy mniejszy niż w Norwegii, która przoduje w Europie. Konferencja powołana w Olsztynie okazała się zatem niezwykle potrzebna, a nagradzanie wolontariuszy konieczne w promocji postaw obywatelskich i zaangażowanych społecznie.