RADZONO - PO CO RADA?

W węgorzewskim starostwie odbyły się trzy spotkania organizacji pozarządowych, w tym Rady Organizacji Pozarządowych Ziemi Węgorzewskiej poświęcone roli reprezentacji sektora w powiecie i pracy nad programem współpracy samorządu z ngo. Sporo emocji budziła zasadność istnienia Rady Organizacji.

W spotkaniach , które odbyły w Węgorzewie 29 września, 19 października i 4 listopada wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych z powiatu węgorzewskiego, przedstawiciele Rady Organizacji Pozarządowych Ziemi Węgorzewskiej, oraz ze strony samorządu Barbara Dawcewicz, pełniąca w starostwie także funkcję pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie
Spotkania miały na celu wzmocnienie Rady Organizacji Pozarządowych Ziemi Węgorzewskiej, która, według jej przewodniczącego, Andrzeja Życkiego, boryka się z takimi problemami jak: brak czasu, małe zaangażowanie członków Rady, brak jasno określonego planu działania, niedostrzeganie Rady jako przedstawiciela organizacji pozarządowych. Po omówieniu więc roli i znaczenia Rad, jako reprezentacji sektora pozarządowego, na przykładzie Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego pochylono się nad regulaminem pracy Rady Organizacji Pozarządowych Ziemi Węgorzewskiej. Uczestnicy na nowo określili główne zadania swojej Rady. Należy do nich przede wszystkim: koordynacja działań organizacji pozarządowych, wymiana i dystrybucja informacji, konsultacja aktów prawa lokalnego dotyczących sektora pozarządowego, współpraca z samorządami na każdym szczeblu, promocja powiatu, współorganizacja wydarzeń promujących region, podniesienie poziomu składanych projektów, organizacja szkoleń, spotkań, konferencji, integracja sektora pozarządowego , organizacja inicjatyw lokalnych, Forum Inicjatyw Pozarządowych, promocja sektora pozarządowego, prowadzenie bazy pomysłów w celu wymiany doświadczeń, rzecznictwo interesów organizacji, nagradzanie najbardziej aktywnych liderów powiatu węgorzewskiego, a także zgłaszanie ich do konkursów ogólnopolskich, regionalnych czy lokalnych oraz włączanie się w kampanie lokalne i ogólnopolskie.
Spotkania stały się też okazją do ożywionej dyskusji na temat zasadności istnienia Rady. Padały argumenty, że nie ma ona żadnego umocowania prawnego, nie reprezentuje wszystkich organizacji , a tylko te, które ją wybrały, nie wszystkie organizacje ogóle chcą być reprezentowane przez Radę, a wiele z nich nie wie, że jest takie ciało jak Rada. Ponadto organizacje i tak same „chodzą" wokół swoich spraw, więc żaden reprezentant nie jest im potrzebny. Większość jednak uczestników stwierdziła, że podane argumenty nie budują atmosfery dialogu i współpracy, i bardziej dzielą sektor niż go łączą. W rezultacie postanowiono, że w marcu 2010 roku, po zakończeniu kadencji obecnej Rady, zorganizowana zostanie konferencja plenarna dla wszystkich organizacji z powiatu węgorzewskiego i wspólnie podejmą decyzję o wyborach kolejnej reprezentacji.

Spotkania prowadziła Monika Hausman-Pniewska, ESWIP, Przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Spotkania odbyły się przy wsparciu organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Węgorzewie oraz w ramach projektów „Na rzecz aktywnej współpracy" współfinansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych i „Razem damy Radę" ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 

Spotkanie odbędzie się w ramach projetów:

"Na rzecz aktywnej współpracy" realizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

"Razem damy radę" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.